| Types | Notebook |
|---|---|
| Grade | Consumer |
| Series | VICTUS |
| Sub Series | 15-fb2023AX |
| Brand | HP |
| CPU | AMD Ryzen™ 7 8845HS (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| PROCESSOR | AMD |
| NPU | 16 |
| MEMORY | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| STORAGE | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD |
| Year Released | 2023 |
| Factor | Conventional |
| Display | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Display Size | 15.6" |
| Graphics | RTX 4050 6GB |
| Keyboard | Full-size, backlit, mica silver keyboard with numeric keypad |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Connection ports | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Wireless | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card, Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Battery | 200 W Smart AC power adapter |
| Color | Mica Silver |
| Warranty | 2Yrs Onsite |
| Bundle | Microsoft XBOX Game Pass DA ULT 1M |
| Option | N/A |
| Weight | 2.33 kg |
(A05GJPA#AKL) Notebook HP Vic15-fb2023AX AMDR7-8845HS 16G 1T 4050
📞 Call
฿33,170.00







