| SKU | 90NX08E1-M00EK0 |
| Brand | ASUS |
| Model | ExpertBook P3405CVA |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920 x 1200), 16:10, Wide view, Anti-glare, 300 nits |
| CPU | Intel® Core™ i5-13420H Processor (up to 4.6 GHz, 8 cores / 12 threads) |
| RAM | 16GB DDR5 SO-DIMM |
| Storage | 1TB M.2 2280 NVMe PCIe® 4.0 SSD |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| Port |
2 x USB-A 3.2 Gen 1; 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (support DisplayPort / Power Delivery); 1 x HDMI® 2.1; 1 x RJ-45 LAN; Headphone / microphone combo jack |
| Camera | 1080p FHD camera with IR & Privacy Shutter |
| Network | Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth® 5.4 |
| Battery | 63 WHrs 3-cell Li-ion with 65W USB-C AC adapter |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimension | Approx. 31.51 × 22.68 × 1.79–1.80 cm |
| Weight | Approx. 1.36 kg |
| Warranty | 3 Year Onsite Warranty |
(90NX08E1-M00EK0) Notebook ASUS ExpertBook P3405CVA-LY0393WS i5-13420H/16G/1TB/W11H
📞 Call








