| Types | Notebook |
|---|---|
| Grade | Consumer |
| Series | IdeaPad |
| Sub Series | Slim 3 |
| Brand | LENOVO |
| CPU | AMD Ryzen™ 5 7520U (4C / 8T, 2.8 / 4.3GHz, 2MB L2 / 4MB L3) |
| PROCESSOR | AMD |
| NPU | 0 |
| MEMORY | 16GB LPDDR5-5500 **เพิ่ม Ram ไม่ได้** |
| STORAGE | SSD:512GB M.2_2242_NVME_QLC |
| Year Released | 2025 |
| Factor | Conventional |
| Display | 15.6" FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare |
| Display Size | 15.6" |
| Graphics | Integrated AMD Radeon™ 610M Graphics |
| Keyboard | Backlit, Thai |
| Operating System | Windows 11 Home 64 bit **มาพร้อม Microsoft® 365 Basic + Office Home 2024** |
| Camera | HD_CAMERA_W/DUAL_MIC |
| Connection ports | Standard Ports •2x USB 3.2 Gen 1 •1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.2) •1x HDMI® 1.4 •1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) •1x Card reader •1x Power connector |
| Wireless | WIFI6 11ax, 2×2 + BT5.2 **ไม่มี Port Lan ** |
| Battery | 3CELL_47WH_INTERNAL |
| Color | ARCTIC_GREY |
| Warranty | 2Y Premium Care -IPENTRY (ESS) |
| Bundle | Adaptor |
| Option | N/A |
| Weight | Weight Starting at 1.62 kg |
(82XQ00T4TA) Notebook Lenovo IdeaPad Slim 3 15AMN8
📞 Call








