| Types | Notebook |
|---|---|
| Grade | Consumer |
| Series | IdeaPad |
| Sub Series | Slim 3 |
| Brand | LENOVO |
| CPU | AMD Ryzen™ 3 7320U(4MB cache, 4 cores/8 threads, Up to 4.1GHz) |
| PROCESSOR | AMD |
| NPU | 0 |
| MEMORY | 8GB Soldered LPDDR5-5500 (2x 4GB) on board |
| STORAGE | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, Max 512GB SSD |
| Year Released | 2022 |
| Factor | Conventional |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare |
| Display Size | 15.6" |
| Graphics | Integrated AMD Radeon™ 610M Graphics |
| Keyboard | Non-backlit, Thai |
| Operating System | Windows® 11 Home + Office trial |
| Camera | Camera: HD 720p with Privacy Shutter Audio: Stereo speakers, 1.5W x2 Dolby® Audio™ Microphone 2x array |
| Connection ports | 2x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.2) 1x HDMI® 1.4 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Card reader 1x Power connector SD Card Reader |
| Wireless | Wi-Fi® 6, 11ax 2×2 + Bluetooth 5.2 |
| Battery | Integrated 47Wh, 65W Round Tip (3-pin) |
| Color | ARCTIC GREY |
| Warranty | 2 Year .Premium Care ( On-site) |
| Bundle | N/A |
| Option | N/A |
| Weight | Starting at 1.62 kg (3.57 lbs) |
(82XQ00C1TA) Notebook Lenovo IdeaPad Slim 3 15AMN8 AMD R3-7320U/8G/512G/W11/2Y
📞 Call







