| CPU | Intel Core i7-12700 Processor 2.1 GHz base frequency, up to 4.8 GHz frequency with Intel Turbo Boost Technology25 MB cache and 12 cores Supports Intel vPro Technology |
| Memory | 8 GB (8GB x 1)DDR4-3200 DIMM |
| Hard Disk | 512 GB M.2 2280 PCIe NVMe SSD |
| Graphic Card | Integrated Graphics |
| Optical Drive | DVD-Writer 9.5 mm |
| Keyboard/Mouse | USB Mouse & USB Keyboard |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports; 10 Gbps, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports; 5 Gbps, 2x USB 2.0 port |
| Port | 1x Headphone/microphone combo jack, 1x SD Card Reader, 1x Audio Line-out, 1x Audio Line-in, 1x HDMI port, 1x VGA port, 1x Ethernet (RJ-45) port, 1x Power cord connector |
| Sound / Audio | Integrated Realtek ALC3867-CG |
| Network | Integrated 10/100/1000M GbE LAN, Realtek RTL8821CE-CG 802.11a/b/g/n/ac (1×1) with Bluetooth M.2 PCIe |
| Power Supply | 180 W active PFC |
| OS | Windows 11 Home 64bit |
| Weight | 4.7 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
(744Z8PA#AKL) HP PRO TOWER 280 G9 DESKTOP PC i7-12700/8GB/512GB M.2 SSD/Integrated Graphics/Windows 11 Home
📞 Call
| Brand | HP |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7-12700 Processor 2.1 GHz base frequency, up to 4.8 GHz frequency with Intel Turbo Boost Technology25 MB cache and 12 cores Supports Intel vPro Technology |
| Memory | 8 GB (8GB x 1)DDR4-3200 DIMM |
| Hard Disk | 512 GB M.2 2280 PCIe NVMe SSD |
| Graphic Card | Integrated Graphics |
| Optical Drive | DVD-Writer 9.5 mm |
| Keyboard/Mouse | USB Mouse & USB Keyboard |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports; 10 Gbps, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports; 5 Gbps, 2x USB 2.0 port |
| Port | 1x Headphone/microphone combo jack, 1x SD Card Reader, 1x Audio Line-out, 1x Audio Line-in, 1x HDMI port, 1x VGA port, 1x Ethernet (RJ-45) port, 1x Power cord connector |
| Network | Integrated 10/100/1000M GbE LAN, Realtek RTL8821CE-CG 802.11a/b/g/n/ac (1×1) with Bluetooth M.2 PCIe |
| Power Supply | 180 W active PFC |
| OS | Windows 11 Home 64bit |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | |
| Weight | 4.7 kg |
| Sound / Audio | Integrated Realtek ALC3867-CG |

![70F82PAAKL.jpg [81P24PA#AKL] PC “HP” Pro Tower 280 G9 i7-12700/8GB/512GB SSD/Windows 11 Home](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/70F82PAAKL-300x300.jpg)

![88V15PAAKL.jpg [88V16PA#AKL] PC “HP” ProMini 400 G9 i5-12500T/8GB/256GB SSD/Windows 11 Pro](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/88V15PAAKL-300x300.jpg)
![6U9M7PAAKL.jpg [70Z71PA#AKL] PC “HP” Pro Mini 260 G9 DM i5-1235U/8GB/512GB SSD/Win11Pro](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/6U9M7PAAKL-300x300.jpg)
รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์