| Display Size | 55″ |
| Display Type | ADS |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Contrast Ratio | 1,200 : 1 |
| Brightness | 400nit (Typ.) |
| Recommended Resolution | 3,840 x 2,160 (4K UHD) |
| Response Time | 8ms (G to G) |
| Input Terminal | 3 x HDMI,2 x USB2.0 Type A,1 x RJ45 |
| Speaker | 10W X 2 |
| Color Gamut | DCI 80% |
| Color Support | 1.07Billon |
| Wall Mountable | 300 × 300 mm |
| Power source – AC/DC adapter | AC 100-240V~, 50/60Hz |
| Weight | 45.2 kg |
| Warranty | 3 Year |
(55UL3J) Monitor LG Standard Signage 55″ ADS 16:9 1,200 : 1 3,840 x 2,160 (4K UHD)
📞 Call
| PRODUCT TYPE | Monitor |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Size | 55" |
| Display Type | ADS |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Contrast Ratio | 1, 200 : 1 |
| Resolution | 3, 840 x 2, 160 (4K UHD) |
| Brightness | 400nit (Typ.) |
| Response Time | 8ms (G to G) |
| Input Terminal | 3 x HDMI, 2 x USB2.0 Type A, 1 x RJ45 |
| Color Gamut | DCI 80% |
| Color Support | 1.07Billon |
| Power source | AC 100-240V~, 50/60Hz |
| Wall Mountable | 300 × 300 mm |
| Speaker | 10W X 2 |
| Backlight Type | |
| Power Consumption | |
| Power Supply | |
| Inbox accessories | |
| Camera | |
| Weight | 45.2 kg |
| Warranty | 3 Year |



![LG-MONITOR-UltraGear-27GQ50F-BATMQ-1-square_medium.jpg จอมอนิเตอร์ LG MONITOR UltraGear [27GQ50F-B.ATMQ]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/LG-MONITOR-UltraGear-27GQ50F-BATMQ-1-square_medium-300x300.jpg)
![20220429093244_52805_352_1.jpg จอมอนิเตอร์ LG MONITOR UltraGear [27GN650-B]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/20220429093244_52805_352_1-300x300.jpg)
![LG-MONITOR-24GN60R-B.ATM-IPS-144Hz-1-square_medium.jpg จอมอนิเตอร์ Monitor 23.8'' LG 24GN60R-B (IPS, HDMI, DP) [24GN60R-B.ATM]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/LG-MONITOR-24GN60R-B.ATM-IPS-144Hz-1-square_medium-300x300.jpg)
![20210920172522_48665_352_2.jpg จอมอนิเตอร์ Monitor 27'' LG 27MP400-B (IPS, VGA, HDMI) 75Hz [27MP400-B]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/20210920172522_48665_352_2-300x300.jpg)
![2023011116300057306_1.png จอมอนิเตอร์ Monitor 48'' LG UltraGear 48GQ900-B (OLED, HDMI, DP) [48GQ900-B.ATM]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/2023011116300057306_1-300x300.png)
รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์