| SKU | 4XC1J05150 |
| Color | Black |
| น้ำหนัก | 136.8g |
| Hardware Requirements | USB 2.0 Interface |
| Warranty Type | Customer Replaceable Unit (CRU) |
| แบรนด์ | Lenovo |
| OS Requirements | Windows 10, Windows 11 |
| Packed Weight | 211.2g |
| Other Electrical Specifications | 1x Traffic light for Video/Audio on/off 1x Mic light for Audio on/off |
| Agency Approvals | CE for EU/EFTA, FCC and ICES for North America, CB(62368 -1), KCC for South Korea, BSMI for TW, UKR for Ukraine, UKCA for UK SASO for Saudi Arabia, EAC for Russia/CU, VCCI for Japan, NOM for Mexico BIS for India |
| Package Type | กล่องสีน้ำตาล |
| Packed Dimensions (L x D x H) | 172 mm x 100 mm x 55 mm |
| Height | 152 mm |
| Length | 123.2 mm |
| Depth | 41.5 mm |
| Special/Added Features | Privacy shutter to physically cover webcam lens |
| Warranty Period | 3 ปี |
| Maximum Operating Temperature | 40 degrees Celsius (104 degrees Fahrenheit) |
| Minimum Operating Temperature | -5 degrees Celsius (23 degrees Fahrenheit) |
| Maximum Relative Humidity (%) | 90% |
| Minimum Relative Humidity (%) | 0% |
| Included accessory | Key |
| Audio-Video Controls | Microphones disable via hardware side control buttons -Private mode : Block all noise out of 60-degree (ENC + beamforming) -Conference mode : ENC only -Off : Electrical off mics. |
| Camera FOV | dFOV 65°/78°/90° |
| Camera Pixel | 2.8μm x 2.8μm |
| Capture Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Integrated Microphone | Two Build-in Mic |
| IO Ports | USB-A |
| Power Input | 5 V, 800mA |
| Shooting Angle | Tilt +/- 25° |
| Video Coding | MJPEG YUY2 |
| Connection type | Cableless |
(4XC1J05150) ThinkVision MC60 Monitor Webcam
📞 Call
| Types | ACCESSORIES |
|---|---|
| PRODUCT TYPE | WEBCAMS |
| Brand | LENOVO |







