| SKU | 4XC1D66056 |
| Color | Raven Black |
| Weight | 126g |
| Hardware Requirements | USB 2.0 Interface |
| Warranty Type | Customer Replaceable Unit (CRU) |
| Brand | ThinkVision |
| OS Requirements | Microsoft Windows 7,Windows 10,Windows 10 Home in S mode,Windows 10 Pro,Windows 10 Home Single Language 64 |
| Packed Weight | 237g |
| Other Electrical Specifications | 1x Traffic light for Video/Audio on/off |
| Agency Approvals | CE for EU/EFTA, FCC and ICES for North America, CB(62368 -1), KCC for South Korea, BSMI for TW, VCCI for Japan, UKR for Ukraine, SASO for Saudi Arabia, EAC for Russia/CU, VCCI for Japan, NOM for Mexico |
| Package Type | Brown box |
| Packed Dimensions (L x D x H) | 150x126x58mm |
| Height | 58mm |
| Length | 150mm |
| Depth | 126mm |
| Special/Added Features | Privacy shutter to physically cover webcam lens |
| Warranty Period | 3 years |
| Maximum Operating Temperature | 40 degrees Celsius (104 degrees Fahrenheit) |
| Minimum Operating Temperature | -5 degrees Celsius (23 degrees Fahrenheit) |
| Maximum Relative Humidity (%) | 90% |
| Minimum Relative Humidity (%) | 0% |
| Included Accessory | Key |
| Audio-Video Controls | Video and microphones functions enable/disable via PC |
| Camera FOV | DFOV 90° |
| Camera Pixel | 2.8μm x 2.8μm |
| Capture Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Integrated Microphone | Two Build-in Mic |
| IO Ports | USB-A |
| Power Input | 5 V, 150 mA |
| Shooting Angle | Pan & Tilt |
| Video Coding | MJPEG YUY2 |
| Connection Type | Wired |
(4XC1D66056) ThinkVision MC50 Monitor WebCam
📞 Call
| Types | ACCESSORIES |
|---|---|
| PRODUCT TYPE | WEBCAMS |
| Brand | LENOVO |







