คุณสมบัติ Monitor 15.6 MSI PRO MP161 (IPS, USB-C) 60Hz
| Brand | MSI |
| Model | PRO MP161 |
| Screen Size | 15.6″ |
| Panel Type | IPS |
| Pixel Pitch | N/A |
| Maximum Resolution | 1920×1080 (FHD) |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 600:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100000000:1 |
| Viewing Angle | 170°(H)/170°(V) |
| Response Time | 4ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 262K |
| Color Gamut | NTSC 45% /sRGB 63% |
| HDMI | None |
| DisplayPort | None |
| DVI | None |
| D-Sub (VGA) | None |
| Mini HDMI | 1x Mini HDMI |
| Mini DisplayPort | None |
| USB | 2x USB Type C (DisplayPort Alternate) |
| Speaker | 2 |
| Special Features | Display technology • MSI EyesErgo • Anti-flicker, Less Blue Light • Anti-glare panel • Adaptive-Sync • Display Kit app Adjustment • Tilt : 0° ~ 180° |
| Package Contents | HDMI Cable USB Type C to Type C Cable Quick Guide |
| Dimension | (W x D x H) : 36.22 x 1.70 x 23.29 cm |
| Net Weight | 0.75 KG |
| Package Dimension | (W x D x H) : 42.80 x 3.00 x 30.00 cm |
| Gross Weight | 2.20 KG |
| Volume | 3,852.00 cm3 |
รายละเอียดสินค้า Monitor 15.6 MSI PRO MP161 (IPS, USB-C) 60Hz





![msi-pro-mp161-15-6-ips-fhd-portable-monitor-60hz-front-view.jpg จอคอม MSI PRO MP161 15.6" IPS FHD Portable Monitor 60Hz [PRO-MP161]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/msi-pro-mp161-15-6-ips-fhd-portable-monitor-60hz-front-view-40x40.jpg)
![msi-pro-mp161-15-6-ips-fhd-portable-monitor-60hz-horizontal-view.webp จอคอม MSI PRO MP161 15.6" IPS FHD Portable Monitor 60Hz [PRO-MP161]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/msi-pro-mp161-15-6-ips-fhd-portable-monitor-60hz-horizontal-view-40x40.webp)
![msi-pro-mp161-15-6-ips-fhd-portable-monitor-60hz-side-view.webp จอคอม MSI PRO MP161 15.6" IPS FHD Portable Monitor 60Hz [PRO-MP161]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/msi-pro-mp161-15-6-ips-fhd-portable-monitor-60hz-side-view-40x40.webp)
![msi-pro-mp161-15-6-ips-fhd-portable-monitor-60hz-back-right-view.webp จอคอม MSI PRO MP161 15.6" IPS FHD Portable Monitor 60Hz [PRO-MP161]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/msi-pro-mp161-15-6-ips-fhd-portable-monitor-60hz-back-right-view-40x40.webp)
