| Types | Notebook |
|---|---|
| Grade | Commercial |
| Series | Elitebook |
| Sub Series | 8 G1i Ultra 7 |
| Brand | HP |
| CPU | Intel® Core™ Ultra 7 265U (up to 5.3 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads) |
| PROCESSOR | Intel |
| NPU | 0 |
| MEMORY | RAM 16GB (1x16GB) DDR5 5600 |
| STORAGE | SSD 512GB PCIe NVMe Value |
| Year Released | 2025 |
| Factor | 2-in-1 |
| Display | 14" diagonal, 2.8K (2880 x 1800), OLED, IPS, anti-glare, 400 nits, low power, 100% sRGB with HP Eye Ease |
| Display Size | 14.0" |
| Graphics | Intel® Arc™ Graphics |
| Keyboard | Full-size keyboard (THAI-ENG) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Camera | 5 MP IR camera |
| Connection ports | 2x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD / DP / Sleep and Charge); 1x USB-C 10Gbps (PD / DP / Sleep and Charge); 1x HDMI 2.1; 1x Combo audio jack; 1x USB-A 5Gbps Audio by Poly Studio, dual stereo speakers with discrete amplifiers, integrated dual array microphones |
| Wireless | WLAN I 2230 AX211 Wi-Fi 6E +BT 5.3 WW |
| Battery | BATT ER 6C Long Life 68Whr FstCrg, HP 100 W USB Type-C® slim adapter |
| Color | Silver |
| Warranty | 3Yrs onsite |
| Bundle | Mouse & Bag |
| Option | N/A |
| Weight | Starting at 1.41 kg |
(BX1Q0PT#AKL) Notebook HP EliteBook 8 G1i Ultra 7 255U/16GB/512GB SSD/14.0″ Touch/Win11Pro
📞 Call
฿49,890.00




