| Name | (9PX6KiRT) UPS “Eaton” 9PX6000i RT3U with Rack kit and Network card |
| Brand | Eaton |
| Technology | On-line double conversion with PFC (Power Factor Correction) system |
| Output Power Capacity | 6000VA/5400Watt |
| Nominal Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50/60 Hz autoselect |
| Output Connections | (8) C13, (2) C19, Hardwired |
| Nominal Input Voltage | AC 200/208/220/230/240 V |
| Input Frequency | 50/60 Hz autoselection |
| Input Voltage Range | AC 176 – 276 V |
| Dimension | 13cm x 44cm x 68.5cm |
| Weight | 48 kg |
| Warranty | 3Yrs On-Site |
(9PX6KiRT) UPS “Eaton” 9PX 6000VA/5400W
📞 Call
| Brand | EATON |
|---|






