| SKU | 90NX0831-M008F0 |
| Brand | ASUS |
| Model | ExpertBook BM1403CDA |
| Display | 14.0″ FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-glare, 16:9 aspect ratio |
| CPU | AMD Ryzen™ 5 7535U Processor |
| RAM | 16GB DDR5 |
| Storage | SSD M.2 512GB NVMe |
| Graphics | AMD Radeon™ Graphics |
| Port |
1 x USB-C® 3.2 Gen 2 (Power Delivery / DisplayPort™); 2 x USB-A 3.2 Gen 1; 1 x HDMI® 1.4; 1 x RJ-45 LAN; Headphone / microphone combo jack |
| Camera | HD Webcam with Privacy Shutter |
| Network | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth® 5.3 |
| Battery | Integrated Li-ion battery / 65 W AC adapter |
| OS | FreeDOS |
| Dimension | Approx. 32.5 × 1.99 × 22.6 cm |
| Weight | Approx. 1.5 kg |
| Warranty | 3 Year Onsite Warranty |
(90NX0831-M008F0) Notebook ASUS ExpertBook BM1403CDA-S60242 AMD R5-7535U 16G512 DOS
📞 Call








