| Types | Notebook |
|---|---|
| Grade | Consumer |
| Series | Legion |
| Sub Series | 9 |
| Brand | LENOVO |
| CPU | Intel® Core Ultra 9 275HX, 24C (8P + 16E) / 24T, Max Turbo up to 5.4GHz, 36MB |
| PROCESSOR | Intel |
| NPU | 0 |
| MEMORY | 64GB_(2x32GB_DDR5_5200MHz) |
| STORAGE | SSD : 2TB M.2 2280 G5P_TLC |
| Year Released | 2025 |
| Factor | Conventional |
| Display | 18" WQUXGA (3840×2400) IPS 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz / 440Hz, Dolby Vision®, G-SYNC®, DisplayHDR™ 400, 3D display, Low Blue Light, High Gaming Performance |
| Display Size | 18.0" |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 24GB GDDR7, Boost Clock 2160MHz, TGP 175W, 1824 AI TOPS |
| Keyboard | Keyboard : Per-key RGB Backlit (with Lighting Lens), Thai |
| Operating System | Windows 11 Home 64 bit |
| Camera | 5MP_IR_3D_CAMERA_W/DUAL_MIC |
| Connection ports | Standard Ports: •2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) •1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On •1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) •2x USB-C® (Thunderbolt™ 5 / USB4® Version 2 80Gbps), with USB PD 95-100W and DisplayPort™ 2.1 •1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz •1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) •1x Ethernet (2.5GbE RJ-45) •1x Card reader •1x Power connector |
| Wireless | Intel® Killer, WiFi 7 (802.11be) + BT 5.4 |
| Battery | 4CELL_99WH_INTERNAL |
| Color | ECLIPSE_BLACK |
| Warranty | 4Y Premium Care -IPPREM (ESS) |
| Bundle | Adaptor |
| Option | N/A |
| Weight | Around 3.75 kg |
(83EY002STA) Notebook Lenovo Legion 9 18IAX10
📞 Call




