| Types | Notebook |
|---|---|
| Grade | Consumer |
| Series | Yoga |
| Sub Series | 7 |
| Brand | LENOVO |
| CPU | Intel® Core™ Ultra 5 125H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 18T, Max Turbo up to 4.5GHz, 18MB |
| PROCESSOR | Intel |
| NPU | 0 |
| MEMORY | 16GB_LP5X_7467MHz **เพิ่ม Ram ไม่ได้** |
| STORAGE | SSD:512GB SSD M.2_2242_G4_TLC |
| Year Released | 2024 |
| Factor | 2-in-1 |
| Display | 14" WUXGA (1920×1200) OLED 400nits Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 60Hz, Dolby Vision®, TÜV Low Blue Light, DisplayHDR™ True Black 500, Glass, Touch// Lenovo Digital Pen (หน้าจอรองรับการใช้ปากา และมีแถมมาให้ในกล่อง) |
| Display Size | 14.0" |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Keyboard | Backlit Thai |
| Operating System | Windows11Home |
| Camera | FHD_IR_CAMERA_W/DUAL_MIC |
| Connection ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort™ 2.1 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microSD card reader |
| Wireless | WIFI 6E 11ax 2X2+BT5.3 **ไม่มี Port Lan** |
| Battery | 4CELL_71WH_INTERNAL |
| Color | TIDAL_TEAL |
| Warranty | 3Y Premium Care -IPPREM (ESS) + 3Y ADP |
| Bundle | Lenovo digital Pen2 |
| Option | N/A |
| Weight | Weight starting at 1.49 Kg |
(83DJ00H4TA) Notebook Lenovo Yoga 7 2-in-1 14IML9
📞 Call



