| SKU | 4XJ1K79631 |
| Warranty Type | For warranty/replacement, contact Lenovo at privacyfilters1@LenovoBeijing.onmicrosoft.com |
| Brand | Lenovo |
| OS Requirements | OS Independent |
| Packed Weight | 0.14 kg (0.3 lb) |
| Package Type | Plain white envelope |
| Packed Dimensions (L x D x H) | 387 mm x 254 mm x 3 mm (10 in*15.2 in*0.1 in) |
| Warranty Period | One Year |
| Stock Status | Made to order |
| Cold Resistance | -30 degrees Celsius for 240 hours (-22 degrees Fahrenheit for 240 hours) |
| Film Thickness | 0.29 mm (0.01 in) |
| Filter Type | Laptop filter |
| Heat Resistance | 65 degrees Celsius for 240 hours (149 degrees Fahrenheit for 240 hours) |
| Humidity Resistance | 40 degrees Celsius (104 degrees Fahrenheit), 95%RH for 240 hours |
| Surface Coating | a glossy side and a matte side |
| Thermal Shock | -20 degrees Celsius (-4 degrees Fahrenheit) for 1 hour to 60 degrees Celsius (140 degrees Fahrenheit) for 1 hour, 5 cycles |
| Transmission | 85% |
| Transmission Blockage Angle | >30˚ |
(4XJ1K79631) Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M
📞 Call
| Types | ACCESSORIES |
|---|---|
| PRODUCT TYPE | PRIVACY FILTERS – BLACK |
| Brand | LENOVO |






