คุณสมบัติ Monitor 27 MSI Optix G274QPF (Type-C, HDMI, DP) 170Hz Gaming
| Brand | MSI |
| Model | Optix G274QPF-QD |
| Screen Size | 27″ |
| Panel Type | IPS |
| Pixel Pitch | 0.2331(H)x0.2331(V) |
| Maximum Resolution | 2560×1440 (WQHD) |
| Brightness | 300cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100000000:1 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Response Time | 1ms GtG |
| Refresh Rate | 170Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Support | 1.07B (8 bits + FRC) |
| Color Gamut | ADOBE RGB / DCI-P3 / SRGB /93% / 95% / 150% |
| HDMI | 2x Port 2.0 |
| DisplayPort | 1x Port 1.4 |
| USB | 1x Type-C |
| Speaker | Speaker : None Headphone out 3.5mm |
| Special Features | Special Features • VESA DisplayHDR 400 • AMD FreeSync Premium • VESA Mounting : 75x75mm • KENSINGTON LOCK Adjustment • Tilt :-5° ~ 20° • Swivel :-45° ~ 45° • Pivot :-90° ~ 90° • Height :0 ~ 130mm |
| Package Contents | N/A |
| Dimension | (W x D x H) : 61.34 x 19.64 x 40.20 cm |
| Net Weight | 6.05 KG |
| Package Dimension | (W x D x H) : 81.20 x 14.30 x 49.90 cm |
| Gross Weight | 8.05 KG |
| Volume | 57,941.88 cm3 |
รายละเอียดสินค้า Monitor 27 MSI Optix G274QPF (Type-C, HDMI, DP) 170Hz Gaming



![MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-1-square_medium.jpg จอคอม MSI G274QPF-QD 27" IPS 2K Gaming Monitor 170Hz [G274QPF]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-1-square_medium-40x40.jpg)
![MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-2-square_medium.jpg จอคอม MSI G274QPF-QD 27" IPS 2K Gaming Monitor 170Hz [G274QPF]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-2-square_medium-40x40.jpg)
![MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-3-square_medium.jpg จอคอม MSI G274QPF-QD 27" IPS 2K Gaming Monitor 170Hz [G274QPF]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-3-square_medium-40x40.jpg)
![MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-4-square_medium.jpg จอคอม MSI G274QPF-QD 27" IPS 2K Gaming Monitor 170Hz [G274QPF]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-4-square_medium-40x40.jpg)
![MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-5-square_medium.jpg จอคอม MSI G274QPF-QD 27" IPS 2K Gaming Monitor 170Hz [G274QPF]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/MSI-MONITOR-G274QPF-QD-IPS-2K-170Hz-G-SYNC-USB-C-5-square_medium-40x40.jpg)
![msi-g274f-27-ips-fhd-gaming-monitor-180hz-front-view.jpg จอคอม MSI G274F 27" IPS FHD Gaming Monitor 180Hz [G274F]](https://iristechworld.com/wp-content/uploads/2025/08/msi-g274f-27-ips-fhd-gaming-monitor-180hz-front-view-300x300.jpg)